Elektroşok cihazı

 

Şok tabancaları canlıların elektrik sistemini bozma üzerine tasarlanmıştır. Bu silahlar yüksek gerilim düşük akım uygularlar. Yani, bu sistem yüksek bir basınç uygulamasına karşın uzun süre bu etkiyi göstermez. Biri size saldırdığında tetiğe basarsınız ve silah saldırganın bedenine bu elektrik yükünü uygular. Bu yüksek gerilim saldırganın kıyafeti ve derisinde bir etki oluşturur. Yaklaşık 3mA civarındaki bu yük (düşük bir akım yani) saldırganı durdurmakla beraber vücudunun da büyük hasar görmemesini sağlar. Tabi ki uzun süre bu etkiye maruz kalmazsa. Saldırgan şu iki mantık dahilinde etkisizleştirilebilir.

1- Bu şok cihazı sayesinde saldırganın beynine birçok sinyal gönderilir ve beyin şaşkın bir hale getirilir. Tıpkı telefon hattına bir akım verildiğinde nasıl ki konuşulanlar sadece bir gürültüden ibaret olarak duyulabiliyorsa, beyin de bu sinyaller sonucu durumu algılayamayarak kaslara anlamsız sinyaller gönderir ve kısmi bir felce sebep olur.

2- Saldırganın vücuduna vücudun kendi sinyallerine benzer şekilde sinyaller gönderilerek kasların sürekli olarak çalışması sağlanır. Dışarıdan bir şey gözükmese bile bu kadar çok çalışmadan dolayı yorgun düşen kaslar bir süre hareket edemeyecek derecede enerji harcarlar. Saldırgan bu sayede etkisiz hale gelmiş olur.

Bu işin temel mantığı vücuttaki kaslara ve sinir hücrelerine elektrik uygulamaktır. Vücudun tamamı bu hücrelerle dolu olduğundan nereye uygularsanız uygulayın vücuttaki bütün yerler bu saldırıyı sonuna kadar hissedecektir. Şimdi şok tabancalarının en önemlilerini ve bu enerjiyi insan vücuduna nasıl boşalttıklarına bakalım.STANDART ŞOK TABANCASI

Geleneksel şok tabancası son derece basit bir tasarıma sahiptir. Bir el feneri büyüklüğündeki bu şok tabancası sıradan 9V luk bir pille çalıştırılmaktadır.

Bu pil çeşitli elektriksel ekipmanlara sahip olan bir devreyi beslemektedir. İçinde elektriğin gerilimini yükseltip akımını alçaltan transformatörler bulunmaktadır. 20.000V ve 150.000V seviyeleri genel olarak kullanılan seviyelerdir. Yine devre içinde özel sinyallerin oluşturulmasını sağlayan osilatörler yer almaktadır. Bu elektriksel sinyaller bir kapasitörü beslemekte bu kapasitörler de üzerlerindeki elektriği elektrotlar vasıtasıyla dışarı ileterek sistemi tamamlamaktadırlar. Aşağıda bu sisteme ait resim ve devreler görünmektedir. Elektrotlar basitçe; aralarında belirli bir boşluk bulunan iki iletken metal tabakadan oluşmaktadır.

  

Resimlerden de görebildiğiniz üzere bugünkü şok tabancalarında 2 çift elektrot bulunmaktadır. Bunlardan ikisi test elektrotu olurken, diğer ikisi (dıştakiler) boşaltıcı elektrotlar olarak kullanılmaktadır. Eğer ki dıştaki bu elektrotların arasında iletken olmaksızın (yani saldırganın vücudu) tetiğe basarsanız içteki test elektrotları arasında elektrik iletimi olacaktır. İç elektrotlar arasındaki mesafe elektrik akımının bir taraftan diğerine sıçrayabileceği mesafede ayarlanmıştır. Bu kasıtlı olarak tasarlanmış bir sistemdir. Saldırgan siz tetiğe bastıktan sonra bu elektrik akımını görecek ve çıkarttığı sesi fark ettikten sonra saldırıdan vazgeçebilecektir. Yok, hala saldırırsa bu sefer dış elektrotlar vücuduna temas ederek saldırganı etkisizleştirir. (bu arada dış elektrotlar arası mesafe sıçramaya yeterli bir mesafe değildir.)
 

Çalışma Prensipleri

Elektroşok silah teknolojisi vücudun kas-tetikleme mekanizmaları geçersiz kılmak için geçici bir yüksek gerilim, düşük akım elektrik deşarjı kullanır. Alıcı elektroşok cihazına teller ile bağlı iki metal prob aracılığıyla tesbit edilir. Alıcı bir elektrik akımı uygulanırken bir ağrı hissedebilir ve anlık felç olabilir. Vücudun daha hassas bölgelerine elektroşok cihazları uygulanırsa daha da ağrı verici olduğu bildirilmektedir. Şok tabancası için maksimum etkili alanlar göğüs kafesinin altı, omuzun üstü, kalçanın üstü vardır. Yüksek gerilimler kullanılır, ancak çoğu cihaz öldürücü olmayan akım kullandıkları için, ölüm genellikle oluşmaz. Ortaya çıkan "şok" kas spazmları olarak görünen kontrolsüz kas seğirmeleridir.

Elektroşok silahları iç devreler, oldukça basit osilatör , rezonans devresi (bir güç çevirici ) ve yükseltici trafo veya bir diyot - kapasitör gerilimi çarpan alternatif yüksek gerilim ve geçerli deşarj sağlar. Pillere ve modele bağlı olarak bir veya daha fazla güç olabilirı. Çıkış voltajı 100 V ile 6 KV aralığında olduğu iddia edilmektedir; akım şiddeti çıkışı 100-500 mA aralığında olduğu iddia edilmektedir; Bireysel darbe süresi 10-100 ms (mikro) aralığında olduğu iddia edilmektedir; impuls frekansı 2–40 Hz aralığında olduğu iddia edilmektedir verilen elektrik şarjı 500 MCU (15mC ila aralığında) ; Verilen enerji 0,9-10 J aralığında olduğu iddia edilmektedir. Bu hedef ile temas üzerine çıkış akımı elektroşok silahı iç devresi, deşarj dalga ve pil şartları hedef direnci, cilt türü, nem, vücut tuzluluğu, giyim gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Talimatlar ve kılavuzlarda yer alan bilgiler yarım saniye şok süresi insanların büyük ölçüde şiddetli ağrı ve kas kasılmaları duymasına neden olacağını belirtiyor. İki üç saniye şok alıcının sersemlemesine ve yere düşmesine sebep olacaktır. Ve üç saniye boyunca alıcıyı sarsacak ve en azından birkaç saniye alıcıyı etkisiz bırakacaktır.

 

 

This stun gun is powered by a 9V battery. The transformer steps up the voltage to about 1800V (but with very low current). A 555 timer IC is used to generate a high-frequency output. A 1 MEG variable resistor can also be used at the output to drop the voltage, but this is optional. If you build this circuit, be careful, as it outputs a high voltage. Touching the output leads will induce a painful shock.NOTE: Building stun guns can be very dangerous! Please use caution.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

How it works?

A Taser functions like two-stage voltage converter. In the first stage, the high frequency switching transformer increases the battery voltage to several kV to charge the capacitor. After the capacitor is charged, it powers the second transformer by increasing the voltage to 10 – 50kV (approx.) with the repetition rate of 5-40 Hz (approx.).

Taser Type
There are basic types of Taser: Multiplier, Thyristor and spark gap. Multiplier Taser is made of one transformer having voltage of higher output and it runs on DC voltage. This type of Taser also has high-voltage capacitors and diodes and it is for the capacitors that multiplier Taser makes loud sound. The Thyristor type is the most efficient one. Here the voltage of the capacitor is not high (250 – 500 V approx.) and it functions with the aid two main components: resistive divider (neon lamp) and diac. The spark gap guns on the other hand is the most cheapest and ineffective stun gun. As the name implies, it has spark gap to function and the voltage of the battery is charged with transistor converter.

How I made my Taser

Of the three types of Tasers, I chose to go ahead with the Thyristor because of its effectiveness. I used MOSFET (Metal–Oxide–Semiconductor Field-Effect Transistor) to build the voltage converter. The main reason to use MOSFET is purely from the point of efficiency. In a push-pull converter which is generally used in stun guns, the level reaches around 20% whereas in MOSFET the converter gives efficiency as much as 75% with the working frequency of 80-120 kHz. I then used a gate thyristor for the second switch along with four neon glow lamps with the ignition voltage of 95V and the pulse repetition rate of 30 – 50 Hz. For inverter transformer, I preferred to use EE core based transformer keeping the middle column cross-section of 20 – 25 mm2. The air gap of 0.5mm thickness is place in the mid column. The primary polarity is set to 2x12 turns of the diameter of the wire (0.4mm) while the secondary polarity is set to 700 turns of wire (0.1mm). The secondary polarity is wounded in multiple isolated layers. The reason to isolate the layers is to avoid breaking the wire enamel under high voltage. There are two electrodes in a Taser gun. They look like a dart and are connected to the main unit with a conductive wire.


One can power a stun gun with either six 1.5 V cells or seven 1.2 V cells. The best option is to have two cells or Li-pol or Li-ion connecting the series. It should be note that stun gun draws current of around 1.5 V for which the ordinary batteries would not work in the same.
 

How a Stun Gun Works

When you purchase a stun gun it is important to understand the mechanics and the principles behind the operation of a stun gun. This will help you manage the personal protection device and use it most effectively for self defense.

Stun guns work to disrupt the body's electrical pulses that are sent from the brain to the limbs and other parts of the body. When a body is functioning properly, electrical signals or neurotransmitters are sent from the brain to make every function occur which includes smiling, touching, moving your arms, legs, control over your bladder, talking, and everything else your body needs to do. Stun guns send 1-3 milliamps, which disrupt the body's electrical system causing it to temporarily shut down.

What happens when stun guns are used is that the body is temporarily paralyzed because the signals from the brain to the various muscles are being disrupted. The brain is confused and shuts down for a moment. When a stun gun works it tells the body to shut down for a short period of time. Because of all this confusion the muscles start to work extremely hard trying to figure out what they are supposed to be doing. This takes a great deal of the energy from the body by depleting the blood sugar in the body and incapacitating the attacker for a short period of time.

Stun guns use 9 volt batteries or are rechargeable. They have internal transformers designed to increase voltage and reduce the amperage that is passed into the body. An oscillator is integrated into the circuitry which works to produce the pulsing action. The charge is built up with a capacitor and the electrodes are responsible for delivering the charge. These are the only elements of a stun gun. Stun guns send voltages ranging from 200,000 to 1,000,000 or more. This is more than enough to go through the thickest of jackets and clothing. Only 3 milliamps of current are used which is why there is never any long term damage to the body.

The great thing about stun guns is that when the current is unable to flow across the double electrodes in the top, the current will go to the two test electrodes. They are close together which allow the flow of energy to leap between each of them. As the current moves it ionizes the air particles and results in a spark that is visible. You can also hear a loud crackling noise that is very intimidating. The purpose of this is so that an attacker can see that you have a stun gun. Usually the visible sign of the electrodes sparking and the sound of the crackling is enough of a deterrent for personal protection. Most attackers will go away.

Stun guns are very basic. There are many different types of stun guns and they come in many shapes and sizes. However, they all use a 9 volt battery or are rechargeable and have the same capabilities to send 3 milliamps into the body and disable the electrical signals or neurotransmitters being sent from the brain. The body will be temporarily disabled for a short period of time.

Keep in mind that when stun guns are used, the electrodes have to be touching the assailant. They are very effective in disabling a person and temporarily paralyzing them. You cannot kill someone when you use a stun gun on them. Also, the voltage going into the attackers body will not pass back to you even if you are touching the attacker.

 

Elektroşok Cihazı...

 

70.000 Volt Elektroşok cihazı

   Şekildeki devre ile pil geriliminden binlerce volt elde edilecektir.

Malzeme Listesi

C1 10uF 25v Electrolytic  
C2 1uF 25v Electrolytic  
C3 1uF 850v  
R1 220 ohm 1W  
R2 1K ohm .25W  
R3 500K ohm preset (trimmer)  
R4 27K ohm 0.25W  
R5 100 ohm 0.25W  
R6 10K ohm 0.25W  
R7 220 ohm 0.25W  
D1-D8 1N4008 Anything of circuit voltage spec for D1-D7, D8 should be 1N4007 or better.
Q1-Q2 2N3055 NTE210, or any NPN transitor of about the same power rating.
SCR1 TYN810 2N4443, or any SCR that will handle this power level.
UJT1 2N2646  
T1 ~1:75 step up Yazıya bakınız
T2 ~1:95 step up Yazıya bakınız
0.125mm ECW   Any ECW of about that size
0.25mm ECW   Anything up to ~1mm
Ferrite Rod 3+ inches long Any ferrite rod of correct size
RM10 core kit Ferrite transformer core kit Any ferrite core of correct size, including torroidial.

Elemanların Verileri

T1 Trafosunun Yapımı

  Küçük bir ferit çekirdekli kapalı karkas üzerine sarılır. 9 volttan 675 volt almak için; 1500 tur sekonder (ikincil sargı) sarılır ve her üç primer (birincil sargı) için de 20'şer tur sarılır. Sekonder 1125 yapılıp, her bir primer 15'er tur da olabilir.

Primerler yan yana sarıldıktan sonra (0,25-0,45 mm emaye kaplı bobin teli kullanılabilir), yalıtım için izole bantla çevrilir. Bunun üstüne de 0,125 mm. veya buna yakın tel ile sekonder sargı sarılır. Sarımlar aynı yönlü olmalıdır.

T2 Bobinin Yapımı

   

   T2 bobini, silindirik, uzun bir ferit nüve üstüne sarılır. Bu- radyolarda kullanılan bobinin çekirdeğidir veya satın da alınabilir. 0,8-1 cm. çaplı olmalıdır. 20 tur primer sargı yan yana sarılır. Üzerine 1-2 kat izole bant sarılır ve her kat yaklaşık 200 tur olacak şekilde 2000 tur sekonder sargı sarılır. Her kat arası izole bantla yalıtılır. Sekondere 0,125 mm., primere 0,25-0,35 mm. kullanılabilir.

    

Daha yüksek bir gerilim istenirse primer 40 tur ve sekonder toplamı 3800 tur da sarılabilir.

Çok önemli olan mesele ise katlar arası yalıtım iyi olmalıdır. Silkon veya izolasyon spreyleri de beraber kullanılabilir. Yoksa katlar arası kıvılcım oluşur ve trafo bozulabilir.

   Devreyi çalıştırıken potansiyometre ile ayar yapınız. Kıvılcımın en yüksek olduğu noktada bırakın. Devreyi plastik kutuya yerleştirin ve bağlantıları çok iyi izole ediniz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Do-it-yourself Stun Gun Schematic

 

 

We will present more stun gun schematics but in no way we recommend you to build it, I Assume NO LIALIBITY for any resulting actions of those persons who build or use any of these devices! This stun gun delivers 50.000 Volts and produces high voltage pulses discrupting muscles and nervous system, leaving anyone who touches it in a state of menthal confusion.

 

 

How it Works:

The schematic diagram of the stun gun is shown in Fig. 1. Basically, it's a multi-stage power supply arranged so that each succeeding stage multiplies the voltage produced by the preceding stage. The final stage of the circuit feeds two oppositely-phased transformers that produce extremely high voltage pulses. If that description sounds familiar, you've probably studied capacitive-discharge ignition systems--the stun gun works on the same principles.The first section of the power supply is a switcher composed of Q1, Q2, and the primary windings (connected to leads E, F, G, and H) of T1. When Fire Switch S1 is closed, R1 unbalances the circuit and that causes it to start oscillating. Since base current is provided by a separate winding of T1 (connected to leads C and D), the two transistors are driven out of phase with each other, and that keeps the circuit oscillating. Resistor R2 limits base drive to a safe value, and diodes D1 and D2 are steering diodes that switch base current from one transistor to the other. Oscillation occurs at a frequency of about 10 kHz.

The switching action of the first stage generates and AC voltage in T1's high-voltage secondary (leads A nd B). The amount of voltage depends on the battery used, but a battery of seven to nine volts should produce 250 to 300 volts across T1's secondary.

That voltage is rectified by the full-wave bridge composed of diodes D3 - D6. Capacitor C2 charges through D7 at a rate that is controlled by R3
The value of capacitor C2 affects the output of the stun gun. The greater the capacitance, the more energy that can be stored, so the more powerful the discharge will be. A larger capacitor gives bigger sparks, but requires more charging time, and that gives it a lower discharge rate. On the other hand, a smaller capacitor gives smaller sparks, but a faster discharge rate. If you wish to experiment with different values for C2, try 3.9µF (as shown in Fig. 1), 7.8µF, and 1.95µF. Those values were arrived at by using one 3.9µF capacitor alone, two of the same in series, and two in parallel.

PLEASE, please be careful!Meanwhile, UJT Q3 produces 15-µs pulses at a rate of about 20ppm. That rate is controlled by C3 and the series combination of R6 and R7. When a pulse arrives at the gate of SCR1, it fires and discharges C2. That induces a high-voltage pulse in the primary windings of T2 to T3, whose primaries must be wired out of phase with each other. The result is a ringing wave of AC whose negative component then reaches around and forces the SCR to turn off. When the next pulse from Q3 arrives, the cycle repeats.
The outputs of the stun gun appear across the secondaries of T2 and T3. The hot leads of those transformers connect to the output electrodes, which should be held securely in position about two inches apart, and which should be insulated from each other and from the environment with high-voltage potting compound.

Batteries:
The stun gun can be powered with almost any battery that can supply at least 7 volts at 1 amp. A NiCad or NiMh battery would be a good choice; R8 and J1 will allow the battery be recharged without removing it from the case.
The higher the battery's voltage, the higher the stun gun's output voltage. Most 9 volt NiCads actually have maximum fully-charged output of only 7.5 volts. However, batteries that deliver 9.8 volts when fully charged are available from several sources.Construction:
Keep in mind the fact that the stun gun produces dangerously high voltages, and don't approach the construction of the stun gun with the same nonchalant with which you might build a light dimmer.
The circuit can be built on a PC board or on perfboard. If you build the circuit on a perfboard, follow our parts layout closely; otherwise you may have problems with arcing.
Due to the critical nature of the three transformers, we are NOT providing details of winding them. They are(were) available from the source in the parts list. Referring to the parts-placement diagram in Fig. 2, and the photos in Fig. 3 and 4, mount all components except C2, T1, T2, and T3 on you board. Note that several components mount on the foil side of the PC board: C1, D7, and J1. DO not install those parts yet either.
After all components (except those mentioned earlier) are installed, check your work very carefully, especially D1-D6, R1, and R3, because T1 will be installed above them, and there will be no chance to correct errors later. After you're absolutely sure that they're installed correctly, install T1 with the black mark on the windings mounted toward C2.

Parts List:
All resistors 1/4-watt, 5%, unless otherwise noted
R1 = 1K
R2 = 110 ohms, 1 watt
R3 = 2K2, 1 watt
R4 = 36 ohms
R5,R8 = 100 ohms
R6 = 39K
R7 = 22K

Capacitors
C1 = 10uF/25V, electrolytic
C2 = 3.9uF/350V, electrolytic
C3 = 1uF/25V, electrolytic

Semiconductors
D1,D2 = 1N4001, 50-volt rectifier
D3-D8 = 1N4007, 1000-volt rectifier
Q1,Q2 = D40D5, power transistor
Q3 = 2N2646, UJT
SCR1 = 2N4443

Other Components
B1 = 9V NiCad battery
S1 = SPST momentary pushbutton switch
T1 = 12 to 400 volts saturable-core transformer, See text
T2,T3 = 50 KiloVolt pulse transformer, 0.32 joules, 400 primary. See text

Note: The following components *used* to be available from Information
Unlimited, P.O. Box 716, Amherst, NH 03031: T1, T2&T3(or potted), C2,
PCB, Case, Charger, 9.8V battery, or a complete kit ($40 in 1992).
We do NOT supply any parts whatsoever for this project!
 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stun gun (taser)

The stun (also known as taser) can paralyze the attacker with paralyzing electric shock. Brief contact with the stun gun output voltage he gets an electric shock that temporarily paralyzes him to deter further attacks. Prolonged contact with the stun gun output voltage (more than 1s) leads to muscle spasm, the attacker falls to the ground. Up to several minutes he is unable to coordinated movement.

 


The stun principle:

schéma zapojení elektrického paralyzéru
The schematic of the homemade stun gun (taser).


Stun gun works as a two-stage voltage converter. The first stage with the high frequency switching transformer increases the voltage of the battery to a higher voltage of a few hundred volts to several kV. This voltage is charging a capacitor. After being charged the capacitor is discharged into the second (pulse) transformer to increase the voltage to approximately 10 - 50kV. (Numbers on the Stun gun as 100 000 V or even 2000 000 V are fictitious, voltage 2 000 000 V would create discharges of more than 2m long - manufacturers are just competing in the silly numbers of volts the general public does not understand.) Repetition rate is about 5 - 40Hz.


Types of stun guns:

There are 3 basic types: Thyristor (SCR) ones, spark gap ones and multiplier ones. spark gap stun guns are just the cheapest types are very unreliable and ineffective. Thyristor is replaced by a spark gap. Battery voltage is boosted using transistor converter. For the ignition of the spark gap, a higher voltage (at least 1kV) is needed and is therefore sometimes an auxiliary multiplier is attached to the secondary of the first voltage transformer. After charging the capacitor to a voltage sufficient to ignite the spark gap it discharges into the capacitor in the pulse transformer. The principle is similar to the Tesla coil. Thyristor stun guns are more reliable and more efficient - the spark gap is replaced by thyristor (SCR). Capacitor voltage is not so high, just about 250 - 500V. Thyristor is driven by a diac, neon lamp or resistive divider (for thyristor control with sensitive electrode). multiplier stun guns have only one transformer with a higher output voltage, followed by a high-voltage multiplier cascade of diodes and capacitors. Their output is a DC voltage. Thanks to the capacitors in multipliers the sparks are very loud. In direct contact with the skin, however, capacitors are not discharged in pulses, but continuous current flows, which can significantly reduce the effect. It is therefore necessary to only get the electrodes close to the attacker body, but not touch him directly.

--------------------------------------------------------------

Electronic Dazer

By Rick Duker

Never walk in fear with this one-evening project. It won't kill, but it is an effective way to say "Leave me alone!" 


Parts List
R1 = 3K3, 5%
R2 = 1M, 5%
C1 = .1µF, monocapacitor
C2-C9 = 0.01µF 400 volt polyester capacitors
D1-D8 = 1N4007, 1-kVolt diodes
NE1 = Type NE-2 neon bulb
Q1 = MJE521 NPN power transistor
Q2 = MJE371 PNP power transistor
T1 = 1200 to 8 ohm audio power transformer
S1 = SPST momentary-contact, pushbutton switch

Additionally:
9-volt battery clip, 10 x 5 x 2.5cm plastic case, 7.5 x 4cm perfboard or pcboard, two 8/32 x 1-1/4 bolts and nuts for electrodes, adhesive for mounting NE-1, circuit board standoffs (optional), hookup wire, solder, etc.

WARNING:
THIS DEVICE IS NOT A TOY! We present it for EDUCATIONAL and EXPERIMENTAL purposes ONLY. The circuit develops about 2000 volts at a respectable amperage. It can cause you pain and even damage if you become careless and touch its output terminals. The unit can also damage property as well so use it wisely. You should NEVER use the device on another person! It may not be agains the law to possess such a device in your area, but if you use it on someone you may be deemed liable a a civil and/or criminal action suit. Don't just follow the golden rule after constructing the project, instead just don't do it unto anyone. Included in the article are a number of instructions on how to build, test, and operate the Dazer; all of them must be followed to the letter. Do not deviate from the procedure.

The Electronic Dazer is a modern, portable, personal-protection appliance. It generates hight potential energy to ward off vicious animals or other attackers. It is an aid to help exape from a potentially dangerous situation. the device develops about 2,000 volts. Higher voltages mabe be attained by adding aditional multiplier stages, but it should be noted that those stage will also increase the overal size of the unit.

The Dazer is very compact, being built into a small plastic case. It is powered by a single 9-volt battery, either NiCad or alkaline. (Editor's Note: the so-called 9-V NiCad actually provides only about 7.5V. Why? NiCad cells only give 1.25 per cell. 6 cells in a 9volt battery gives it 7.5V and so the Alkaline type would be a better choice).

The high voltage is applied to two electrodes which require only light contact to be effective. When touched with the Dazer, the victim will receive a stunning, but non-lethal jolt of electricity that will usually discourage any further encounters.
The electronic Dazer is apower supply which consists of a micro-size regenerative amplifier/oscillator coupled to an energy multiplier section. It should not be confused with a cheap induction-type cattle prods. The Dazer is more versatile than other high-voltage stun devices currently being sold. Those devices are basically high-voltage, AC generators which jam the nervous system. However, the Dazer may be used for heating and burning applications, or anywhere a high voltage DC supply is required.

How it Works:
Refering to the schematic diagram, the two power transistors Q1 and Q2, form a regenerative amplifier operating as a power oscillator. When Q1 turns on, Q2 turns on and that shorts the power supply across the primary of T1. That current pulse induces a high voltage in the secundary of T1. As C1 charges, Q1 turns on again and the cycle repeats itself. Therefore, a rapid series of DC pulses are generated and stepped up by T1 to approximately 300 volts at full battery charge. That voltage is rectified and increased by the voltage muliplier section which consists of C2 and C9, and D1 to D8. The final output is approximately 2000 volts. The neon bulb NE1 is used as a charge indicator and indicates that the unit is charge and operating properly.

Construction:
As with all projects start out by laying out and indentifying. If you do not wish to make a printed-circuit-board, then you may use perf board as long as you remember to keep the leads of all high-voltage components isolated. That is to prevent sparks from arcing across your board. A 4 x 7.5 cm of perfboard is suitable for that purpose.

The first components you should mount are the two transistors Q1, Q2, transformer T1, resistor R1, and neon bulb NE1. Solder them in place (for PCB construction) being sure that the transformer and transistors are hooked up correctly. Apply a small amount of adhesive to the base of NE1 to hold it securely in place.
Mount D1 to D8 and C2 to C9 on the board and make all solder connections. Note proper polarity of the diodes. The off-board components come next. Solder in leads for S1, and the output electrodes. Also solder in the battery clip for B1.
Build the enclosure from some nonconductive material such as plastic. Drill holes for S1, NE1, and output electrodes. Be sure that the output electrodes are about a cm or greater apart. Connect the output wires tot the electrodes and insert them trhought holes from inside of the case. Thread on the retaining nuts and tighten them securely. Set the circuit board in the case and mount S1, securing with nut. That completes the construction.

----------------------------------------------------------------------------------


Parts List
    R1 = 3K3, 5%
    R2 = 1M, 5%
    R3 = 10 ohm, 5%
    C1 = 0.1uF, monolithic capacitor
 C2-C9 = 0.01uF 400 volt polyester capacitors
    Dx = 1N4001
 D1-D8 = 1N4007, 1000 Volt diodes
  Neon = Type NE-2 neon bulb
    Q1 = MJE521 NPN power transistor (40V/40W/4A), or TIP31C
    Q2 = MJE371 PNP power transistor (40V/40W/4A), or TIP32C
    T1 = 1200:8 ohm audio output transformer (green), Armaco AT-49
         or Mouser part number 42TU003, 400mW $2.19, or Mode 60-282-0 at $1.81
    S1 = SPST momentary-contact, pushbutton switch-----------------------------------------------------------------------------------

 

Elektroşok cihazını çok farklı şekillerde yapabilirsiniz.  Elektroşok cihazlarında temel mantık şudur; çok yüksek bir voltajı anlık olarak deşarj etmek. İşte işin en can alıcı kısmı bu yüksek voltajı elde etmekten geçiyor.  Sonrası ise size kalmış ister bu yüksek voltajı bir kapasitöre doldurup bir insanın üzerinden boşaltırsınız isterseniz yükselttiğiniz voltajı direk olarak dayarsınız. Tabi bu durumda öldürücü olur.

 

   Elektroşok cihazını anlatmaya başlamadan önce insan vücudunun elektriksel direncinden bahsedeyim. Çünkü bir elektroşok cihazı yapıyorsak, yaptığımız cihazın ölüm sebebiyeti içerebileceğini bilmemiz gerekiyor.  İnsan vücudunun ortalama elektriksel direnci 2000 ohm civarındadır. Bu direnç akımın geçtiği vücut bölgelerine göre değişebilir.  Şimdi asıl soru şu; İnsanı çarpan Voltaj mı  yoksa akım mıdır?  Bu sorunun cevabını şu örnekle verebilirim; Eğer insan vucudundan 20 yada 30 mA civarında bir akım geçer ise insanın hayatını kaybetme ihtimali %95 tir.  Bildiğimiz gibi statik elektrikte voltaj çok çok yüksek olabilir ama bizi çarpmıyor çünkü akım yok denecek kadar azdır.  İnsanın çarpılması için akım ve voltajın aynı anda uygulanması gerekiyor. 

  İnsanın kaslarının kasılması ve hareket sağlanması sinir sistemindeki elektriksel sinyallerin iletimi ile gerçekleşir.  Bu yüzden bir insana elektrik şoku uyguladığınızda, uygulanan insan vücudu bölgesindeki kaslar kasılı kalır ve kaslara bir çeşit kıramp girer. Tabi buda ciddi ağrılara sebep olur. Bu yüzden bu cihazların kalp ve diğer vital organların yakınlara uygulanması ölümlere büyük sebebiyetler verebilir.  

   Bu bilgileri verdikten sonra geçelim elektroşok cihazımızın yapımına.  Ne demiştik? Asıl amacımız voltajı yükseltmek.  Şimdi 9 voltluk bir DC kaynağının voltajını 300 Volt DC ye yükseltmemiz imkansız. 9 volttan 300 volt output istiyorsak öncelikle transformatör kullanmamız gerekiyor. Ama transformatörler DC akımda indükleme yapmazlar bu yüzden DC voltajımızı bir şekilde A.C yada kare dalgaya dönüştürmeliyiz. Bunun için 555 timer entegresini kullanıyoruz.  

 

  Bu entegre sayesinde DC voltajımızı kare dalgaya dönüştürüp bir transformatöre uygulayabiliriz. Bu transformatörün yalıtımı iyi olmalıdır. Bu yüzden ses transformatörü kullanılabilir. Bu transformatörü kapı zillerinden çıkarabilirsiniz.   Bu sayede 9 Voltluk bir D.C kaynaktan 300 yada 350 volt bir A.C voltaj elde etmiş olduk.  Bu voltajın tabi kide akımı çok düşük olacaktır. Bu yüzden ister bu A.C voltajı tekrar D.C ye çevirip kapasitöre depolayın, isterseniz direk voltajı dayayın gitsin. 1. yol daha sağlam olur. Ama biz şimdilik basit yolu seçiyoruz.

 Devre şemamız şu şekilde olacak; 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 ElektroŞok Silahı Yapımı


Evde bu silahı yaparak hırsızlara karşı korunabilirsiniz
Evet elektrikli , elde taşınan, bayıltıcı etkiye sahip bir silah!
Bunu yapmak o kadar kolay ki!

Malzemeler:
*Bir fotoğraf makinasının, ayrılabilir şekilde bulunan flash kısmı.
*Havya (tercihen 100W)
*Lehim teli
*İnce alimimyum yada bakır tel (FVV yada tercihen telefon teli)
*Yan keski yada kablo sıyırıcı ve kesici
*Tornavida


Yapım:
Kendi halinde bulunan Flash aparatanızı, tornavida ile açın. Bu flash 2 kalem pilden daha fazla pille çalışan bir flash olursa daha iyi olur. Daha sonra Flash Lambasının bulunduğu yeri bulun. Buraya ya 2 yada 3 tane kablo geliyor olması lazım. Biri lambanın üstünde diğer ikisi lambanın uçlarındadır.

Biz lambanın uçlarındakini alıcaz, üstteki, akımı toplamak ve nötrleştirmek için. Yani bi bakıma fazla elektronları toplıyıp, lambanın ütüne düşen gerilimi çoğaltıyor ve potansiyel farkı çoğaltıyor. Şimdi bu uçlardaki yere biraz havya ile ısıttığımız lehimi damlatıyoruz ve ucunu kablo sıyırıcı ile açtığımız telleri buraya lehimliyoruz. Bunu her iki uç içinde yapıyoruz.

Daha sonra bu kabloları flashın kabından dışarı veriyoruz ve falshımızı tekrar vidalayıp kapatıyoruz, tabii ki bu arada o kabloları kırılmadan dışarı çıkartmak size kalmış, yani artık bir yere delik falan açarsınız artık, orası size kalmış. Yada flashın ütünde bir delik bulursunuz. Kabloları çıkardıktan sonra, dışarda kalan kısmın yarısını sıyırın. bunu her ikisi içinde yapın ve sonra bu kısımlarısaat yönünde kıvırıp flashın üstüne koyun. Daha sonra bir japon ile bu kabloları sabitleyin. Tabii sizde bendeki gibi bir silikon tabancası varsa bunu silikonlada yapabilisiniz... Bu arada bu yaptığımızın bu kadar çok elektrik vermesi içinde bulunan Kondansatör ve trafodan kaynaklanıyo. Unutmayın, elektriğe tutulması için birinin iki ucada aynı anda dokunması lazım.

Peki burdaki mantık nedir?

Nasıl oluyorda 2 kalem pille çalışan bir alet bir anda bu kadar güçlü bir etkiyle insanı çarpabiliyor?

Mantık aslında her işte olduğu gibi basit. 3V insanı çarpamayacağına göre bu potansiyel farkını yükseltmek! bunun yapılması ise mantık oalrak şöyle:

3V olarak güç kaynağından alınan akım, Tranzistörlerden geçerek doğru akımdan, alternatif akıma çevriliyor. Yapılan işlem tam olarak böyle olmasada, ihtiyacımız olan şey bu. Çünkü bu akım çoğaltma işlemine tabi tutulmak için bir Transformatörden geçmek zorunda. Ve Transförmatörler doğru akımdan yükseltme işlemi yapamazlar. Çünkü Transformatörler İndüksiyon akımı mantığı ile çalışır ve indüksiyon akımını sağlayan şey ise sürekli değişken olan alternatif gerilimdir. Bu aşamadan sonra indüke olarak yükselen potansiyel fark, kondansatörler içinde hapsedilir. Burda akımın bir kondansatör içinde hapsedilmesinin mantığı, akımın bir anda ve şiddetle boşalmasını sağlamak. Flashlarda bulunan "Dolma" dediğimiz bu bekleme süresi boyun bir kondansaötörün dolmasını bekleriz aslında. Kondansatörler yarı iletkenden yapılmıştır.

İki iletken levha arasına bir yalıtkan madde konmasıyla elde edilen elemana kondansatör adı verilir. Yalıtkan madde "dielektrik madde" olarak anılır.Kondansatörün kapasite değeri iletken levhaların büyüklüğüne, levhaların birbirine olan uzaklıklarına ve dielektrik maddenin cinsine göre değişir.Levhalar büyüdükçe, birbirlerine yaklaştıkça, dielektrik yalıtkanlık oranı arttıkça kapasite artar. Tersi durumda kapasite azalır.Kondansatör, DC akımı geçirmez, zorluk gösterir. AC akımı ise geçirir, kolaylık gösterir. Kondansatörler; Kullanılan dielektrik maddenin cinsine göre havalı, kağıtlı, mikalı, seramik, elektrolitik film kondansatörler gibi isimler alırlar.

Dolan kondansatörden sonra elektrik akımı, potansiyel farkı büyümüş halde bir kaç MiliSecond içinde boşalmaya hazır hale gelir. Büyük bir ihtimalle o akımın boşalacağı yerde deriniz olacaktır..

-------------------------------------------------------------------------

Bu bilgileri verdikten sonra geçelim elektroşok cihazımızın yapımına. Ne demiştik? Asıl amacımız voltajı yükseltmek. Şimdi 9 voltluk bir DC kaynağının voltajını 300 Volt DC ye yükseltmemiz imkansız. 9 volttan 300 volt output istiyorsak öncelikle transformatör kullanmamız gerekiyor. Ama transformatörler DC akımda indükleme yapmazlar bu yüzden DC voltajımızı bir şekilde A.C yada kare dalgaya dönüştürmeliyiz. Bunun için 555 timer entegresini kullanıyoruz.

Bu entegre sayesinde DC voltajımızı kare dalgaya dönüştürüp bir transformatöre uygulayabiliriz. Bu transformatörün yalıtımı iyi olmalıdır. Bu yüzden ses transformatörü kullanılabilir. Bu transformatörü kapı zillerinden çıkarabilirsiniz. Bu sayede 9 Voltluk bir D.C kaynaktan 300 yada 350 volt bir A.C voltaj elde etmiş olduk. Bu voltajın tabi kide akımı çok düşük olacaktır. Bu yüzden ister bu A.C voltajı tekrar D.C ye çevirip kapasitöre depolayın, isterseniz direk voltajı dayayın gitsin. 1. yol daha sağlam olur. Ama biz şimdilik basit yolu seçiyoruz.

Devre şemamız şu şekilde olacak;

Burada aslında R1=47k ve R2,R3 1k olsa çok daha iyi olur. Görüldüğü gibi 55 entegresi sayesinde oluşturduğumuz dalgalarla voltajımızı transformatörün secondary ucuna 300 volt olarak indüklemiş olduk.

----------------------------------------------------------------------------------------------

12V Röle bobinini kullanarak yapılan basit şok devresi

12Volt Röle üzerinde yapılan bir kaç değişiklik ile basit bir elektronik şok devres yapılmış. Şok devresinde ne555 entegresi kullanılmış röle bobinine ek 0,05 mm telden 200 sipir sargı eklenmiş. Yüksek voltajın akımı düşük fakat test sırasında dikkatli olun sigortalı elektrik hattı ve koruyucu gözlük kullanın.
 

 


 

 

Hiçbir yazı/ resim  izinsiz olarak kullanılamaz!!  Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla  siteden alıntı yapılabilir.

 © 1998 Cetin BAL - GSM: +90  05366063183 - Turkiye / Denizli